Hírek

Többszörös jubileum jegyében tartotta meg a 10. Durkó Mátyás Emlékkonferenciát a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszék június 16-17-én. A száz éve született Durkó Mátyás előtt tisztelgő tanácskozásra az ország egész területéről és a határon túlról is érkeztek előadók, vendégek. A tanszékalapítóról elnevezett emlékérmet T. Molnár Gizella vehette át.

Nyolc főből álló csapattal képviseltette magát a Debreceni Egyetem Műszaki Kar Építőmérnöki Tanszéke a csehországi Podebrady-ban tartott Middle European Planning Seminaron. A Közép-európai Nemzetközi Várostervezési Gyakorlaton a résztvevők nemzetközi környezetben tesztelhették mérnöki tudásukat, betekintést nyertek más országok egyedi oktatási módszereibe és szabványaiba, valamint valós várostervezési kihívásokat oldottak meg gyakorlati projektek formájában.

Komplex képzésben vettek részt a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar gyógyszerfejlesztési kutatás-menedzsment MSc hallgatói. Az interaktív oktatás elméleti alapozással kezdődött, majd egy egyebek mellett biotechnológiai és gyógyszeripari kutatási, valamint analitikai szolgáltatásokat nyújtó dunakeszi cégnél folytatódott.

A Debreceni Egyetem négy karának négy különböző képzésén tanul párhuzamosan az intézmény egyik hallgatója, őt is megismerhetik az új Egyetemi Élet hasábjain. A lap felvillantja a kortárs könnyűzene alapképzési szak első végzős évfolyamának diplomakoncertjét, valamint az Éjféli koncertet is a Zeneművészeti Karon.

A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karának Orvosi Rehabilitáció és Fizikális Medicina Tanszéke 2006-ban jött létre. A tanszék az elmúlt húsz évben a régió rehabilitációs oktatásának, kutatásának és betegellátásának meghatározó központjává vált. Az évforduló alkalmából rendezett ünnepségen a szakemberek a tanszék fejlődését, eredményeit és a rehabilitáció jövőjét is értékelték.

A középiskolákban zajló, úgynevezett inkluzív oktatási projektek alakulásáról tartanak kétnapos, nemzetközi konferenciát a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karán Hajdúböszörményben. A csaknem nyolcvan fő részvételével zajló rendezvényen a kar képviselői mellett szlovák, lengyel és cseh szakemberek osztják meg ezzel kapcsolatos tapasztalataikat.

Ezen a héten megkezdődnek a Debreceni Egyetemen (DE) a nyári diplomaosztók. Június 18-a és július 4-e között 23 ünnepség keretében az intézmény 13 karának több mint 4300 végzőse veheti át oklevelét.

A felvételi eredmények alapján legjobban teljesítő középiskolákat díjazta a Debreceni Egyetem. Gyorsabbá válhat a gyermekek vizsgálata a Klinikai Központban egy MR-készüléknek köszönhetően. A súlyos aszályról, a csökkenő terméshozamokról és a romló exportkilátásokról esett a legtöbb szó az idei búzatanácskozáson – egyebek mellett ezekkel a témákkal jelentkezik az Alföld Televízió DíszUDvar magazinjának legújabb adása.

Tudományos munkájuk támogatásához a Debreceni Egyetem 13 fiatal kutatója nyerte el idén a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Bolyai János Kutatási Ösztöndíját. Az oklevelet hagyományosan a szeptemberi Bolyai-napon vehetik át a nyertesek.

Több ütemben alakul át a Debreceni Egyetem Főépülete előtti emblematikus park, amely a város és az intézmény közötti megállapodás nyomán június 1-jével az egyetem vagyonkezelésébe került. A tervek szerint június 20-tól működik a parkot díszítő szökőkút is, melyet a következő évek folyamán szintén korszerűsítenek.