Kisgyakorlat

A 2022-ben bevezetett új osztatlan tanárképzés gyakorlatközpontú struktúrával rendelkezik, így a hallgatóknak már a második évtől kezdve részt kell venniük a különböző iskolatípusok (gimnázium, szakközépiskola, technikum…stb.) mindennapjaiban. A gyakorlatok félévekre bontva a következőképpen alakulnak:

Melyik félévben kell teljesíteni? Gyakorlat elnevezése
1. félév -
2. félév -
3. félév

Pályaismereti és pályaszocializációs gyakorlatok I. (BTTK701OMA)

4. félév

Pályaismereti és pályaszocializációs gyakorlatok II. (BTTK702OMA)

5. félév Kisgyakorlat I. (BTTK4001OMA)
6. félév Kisgyakorlat II. (BTTK4002OMA)
7. félév -
8. félév Szaktárgyi tanítási gyakorlat I.
9. félév Szaktárgyi tanítási gyakorlat II.
10. félév Összefüggő egyéni iskolai gyakorlat

 

A kisgyakorlat a képzéssel párhuzamosan, iskolában végzett tanítási gyakorlat a szakmódszertani szakterületek támogatásával történik.  A hallgatókat a Pedagógusképző Központ osztja be, ami alapján dől el, hogy az adott félévben melyik szakjával gyakorol, ezután történik a Neptunban a kurzusfelvétel. A kisgyakorlatot egy egyetemi oktató és egy köznevelési intézményben oktató tanár tartja közösen, kb. 50-50%-ban. A hallgatónak az aktuálisan gyakorolt szakján fel kell keresnie a kurzushoz felkért szakmódszertanos oktatóját előre egyeztetett időpontban, vele egyeztetve/ koordinálva történik a gyakorlat. A gyakorlatot a Debreceni Egyetem partnerintézményeiben és gyakorlóintézményeiben végzik a hallgatók.

Gyakorlat tevékenységei és tematikája:

ALKALOM
(1 ALKALOM
45 PERC)
TEVÉKENYSÉG TEVÉKENYSÉG HELYE TÉMÁK
1-2. Egyetemi óra egyetem A kurzus bemutatása, egyeztetés az iskolai beosztásokról, a gyakorlati munkanaplóról, a hospitálásokról (hospitálás célja, a hospitálások megfigyelési szempontjai, pedagógiai és szakmai szempontok), mikrotanítások szempontrendszere, lehetséges célok és témák.
3-8. Csoportos iskolai szakos iskolai órák iskolák Az intézmény, az iskolai mentortanár és az osztály(ok) megismerése. Taneszközök (hagyományos és digitális) megismerése. Az órai tervezés menete. Hospitálás szakmai órákon (az egyik hospitálás abban az osztályban, ahol a mikrotanítás lesz).
9-10. Csoportos iskolai szakos óra iskola/egyetem A hospitálások megbeszélése.
11-12. Egyetemi és/vagy iskolai foglalkozás iskola/egyetem Mikrotanítások megtervezése.
13-16. Egyetemi óra egyetem Mikrotanítások szakmai tartalmának egyeztetése az egyetemi oktatóval.
17-22. Szakos mikrotanítások, a mikrotanítások és ezek megbeszélése. iskola Mikrotanítások és azok megbeszélése, munkanapló kitöltése és iskolai ellenőrzése. 
23-26. Egyetemi óra egyetem Mikrotanítások szakmai és szakmódszertani átbeszélése, reflexiók a mikrotanításokra. Külön egyeztetés a mikrotanításról különleges bánásmódot igényő gyerekek esetében. A gyakorlat összegzése, osztályozás.

 

A gyakorlathoz tartozó dokumentumok:

Legutóbbi frissítés: 2024. 10. 29. 11:12