HALLGATÓI TÁJÉKOZTATÓ A PÁRHUZAMOSAN VÉGEZHETŐ TANÁRI MESTERKÉPZÉSRŐL
A 2024. őszi félévtől a Debreceni Egyetemen is indul az adott tanárszak szakterülete szerinti diszciplináris mesterképzéssel párhuzamosan végezhető 2 féléves és 4 féléves (csak természettudomány-környezettan szakos tanár szakon) tanári mesterképzés.
- A jelentkezés menete és feltételei
A párhuzamosan végezhető tanári mesterképzés felvételi eljárását a Pedagógusképző Központ koordinálja. A párhuzamos tanárképzés indításáról a Pedagógusképző Központ javaslata alapján a tanárszakot gondozó Kar dönt.
A diszciplináris mesterszakok listáját, amelyekről a párhuzamos tanári mesterképzésre jelentkezni lehet az 1. sz. melléklet tartalmazza, melyet a szakot gondozó Kar és a Pedagógusképző Központ a honlapján is közzé tesz. A tanári mesterképzést levelező munkarendben lehet végezni a jelentkezőknek.
A párhuzamos tanári mesterképzésre a hallgató belső felvételivel jelentkezik a diszciplináris szakját gondozó Kar vagy a Pedagógusképző Központ honlapjáról letölthető űrlapon. A jelentkezési lap benyújtásának határideje és helye:
2024. szeptember 2. 14 óra, a Pedagógusképző Központ (Debreceni Egyetem Pedagógusképző Központ, 4032 Debrecen, Egyetem tér 1. Főépület, földszint 18.)
A párhuzamosan végezhető tanári mesterképzésre jelentkező hallgatóknak az alábbi feltételeknek kell megfelelniük:
- Aki a jelentkezés félévében nem szerez abszolutóriumot a tanárszakhoz kapcsolódó diszciplináris mesterképzésében.
- Akiknek az adott, nem tanári mesterképzési szakon vagy osztatlan képzésben az összegyűjtendő kreditekből 66 vagy annál kevesebb kreditet kell megszerezniük a tanulmányi követelmények eredményes teljesítéséhez.
- Akiknél a felsőoktatási intézmény ajánlott tanterve alapján biztosítható, hogy a két szakon a párhuzamos képzés tanulmányi ideje legfeljebb egy félévvel hosszabbodik meg az adott nem tanári mesterképzési szak vagy osztatlan szak képzési és kimeneti követelményeiben meghatározott képzési idejénél.
- Kizárólag azokra a párhuzamosan végezhető tanári mesterképzésekre lehet jelentkezni, amelyek a megfelelő diszciplináris mesterszakhoz tartoznak. A lista megtekinthető az 1. számú mellékletben.
Egy hallgató több szakra is benyújthat jelentkezést, amennyiben a bemeneti szak követelményét teljesíti. Ebben az esetben a kérvényben sorrendet kell felállítania. Ha az első helyen megjelölt tanári mesterszak nem indul, akkor a hallgatót automatikusan a következő megjelölt és induló szakra veszi fel az egyetem.
- Döntés a felvételről
A felvételi eljárás eredményéről a diszciplináris mesterképzését gondozó Kar 2024. szeptember 2-ig értesíti a jelentkezőket. A hallgató ezt követően tud beiratkozni a párhuzamos tanárképzésre és annak első félévére.
- A képzés jellemzői
A felvételt nyert hallgatók számára a támogatott félévek száma további két félévvel lehet hosszabb, és a támogatási idő számításakor nem kell figyelembe venni a tanári képzésben felhasznált államilag támogatott féléveket, így lehetőség nyílik az önköltséges mellett a magyar állami ösztöndíjas képzés választására is a tanárképzésben. Amennyiben az érintett tanárképzésben nem kerül felhasználásra államilag támogatott félév, akkor ez a későbbi, nem doktori képzések esetén is felhasználható.
A párhuzamos tanári mesterképzésre jelentkezésnek nem akadálya a diszciplináris és a tanári képzések finanszírozásának különbözősége (magyar állami ösztöndíjas és önköltséges formában tanulmányokat folytató hallgatók egyaránt kezdeményezhetik a párhuzamos tanári mesterképzési szakra való felvételt bármely finanszírozási formában). A tanári mesterképzést a hallgató az általa a kérvényben megjelölt finanszírozási formában, illetve munkarendben kezdi meg.
A diszciplináris mesterképzésen aktív és passzív hallgatói státuszban lévő hallgató is megkezdheti a tanárképzési mesterképzését a sikeres felvételt követően. A párhuzamos tanulmányok folyamán arra is van lehetőség, hogy a diszciplináris vagy a tanári szakon aktív, míg a másik szakon passzív hallgatói jogviszonyban legyen a hallgató. A diszciplináris mesterképzéssel párhuzamosan felvett tanári mesterképzés esetén a hallgató legalább egy félév során köteles mind a diszciplináris, mind a tanári szakon az Egyetemmel hallgatói jogviszonyban állni. Azon félév(ek)ben, amikor a hallgató mindkét képzése államilag támogatott és mindkettőn egyszerre aktív, a tanári mesterszakon igénybe vett a félévet a támogatási idő számításakor nem kell figyelembe venni.
A párhuzamos tanári mesterképzésre felvételt nyert hallgatók az adott tanári szakra érvényes rövid ciklusú, 2 féléves (2. sz. melléklet) vagy 4 féléves (csak természettudomány-környezettan szakos tanár szakon, 3. sz. melléklet) diszciplináris mesterképzésre épülő mintatantervek szerint haladhatnak a tanulmányaikban. A képzéstípushoz kapcsolódó szak mintatanterve mellett a kapcsolódó pedagógiai és pszichológiai tantervet is követniük kell, valamint a szakokhoz nem kötött, nem szakos tantervi egységeket is fel kell venniük. A hallgatók azokat a kurzusokat vehetik fel, amelyeket a mintatanterv szerint az adott félévben meghirdetnek.
A tanulmányi átsorolás szabályai a párhuzamos tanárképzésben részt vevő hallgatókra vonatkozóan is alkalmazandó. Az átsorolással kapcsolatos jogszabályi előírásokat és egyetemi szabályzatokban meghatározott feltételeket szakonként kell vizsgálni esetükben.
- A párhuzamosan végezhető tanári mesterképzés felépítése és gyakorlatai
A párhuzamos tanári mesterszakhoz tartozó pedagógiai és pszichológiai kurzusokat a Neveléstudományok Intézete és a Pszichológiai Intézet, a 10 kredit szakterületi ismeretet a hallgató diszciplináris mesterszakának intézete/tanszéke, a tanári gyakorlatokat a Pedagógusképző Központ hirdeti. A képzés szerkezetét és kurzusait a 2. sz. melléklet tartalmazza.
A tanítási gyakorlatokra a Pedagógusképző Központ osztja be a hallgatókat a gyakorlóhelyekre. A párhuzamos tanítási gyakorlatot a Debreceni Egyetem gyakorlóiskoláiban, az összefüggő egyéni iskolai gyakorlatot a Pedagógusképző Központ által felkínált partneriskolákban kell teljesíteni. A gyakorlatok időtartamát és a teljesítés feltételeit a 4. sz. melléklet tartalmazza.
Az összefüggő egyéni iskolai gyakorlatot csak alábbi feltételek teljesítését követően lehet elkezdeni:
- a tanári mesterképzésen az első féléves szakos és pedagógiai-pszichológiai kurzusait, valamint egy szakmódszertan kurzust teljesített,
- a diszciplináris mesterképzésének a tanulmányi és vizsgakövetelményeit teljesítette,
- az anyanyelvi kritérium kurzust teljesítette
Az összefüggő egyéni iskolai gyakorlat félévében a diszciplináris szak szakdolgozatához kapcsolódó kurzusokat, valamint a 2., illetve a 3. sz. mellékletben felsorolt II. féléves pedagógiai, pszichológiai, szakmódszertani kurzust teljesítheti. A jogszabályi rendelkezések alapján az összefüggő egyéni iskolai gyakorlat időtartama alatt az államilag támogatott hallgatók nem részesülhetnek gyakorlati ösztöndíjban.
A hallgató párhuzamos tanári mesterképzésében a szakterületi ismeretek (10 kredit) esetében nem fogadhatók el azok a kreditek, amelyeket a hallgató a diszciplináris mesterképzésében szerzett.
- A képzés kimeneti követelményei:
A párhuzamos tanári mesterképzésben a záróvizsga csak azután tehető le, ha a hallgató sikeres záróvizsgát tett a diszciplináris mesterképzésében.
A képzés befejezésének menete a párhuzamos tanári mesterszakon
- abszolutórium megszerzése
- portfólió készítése a tanári mesterképzés tanulmányai, valamint a gyakorlat(ok) alapján
- sikeres záróvizsga letétele, amely portfólióvédésből, pedagógiai-pszichológiai tételekből és szakmódszertani vizsgából áll
A párhuzamos tanári mesterképzés záróvizsgájának tartalmát és szabályait az 5. sz. melléklet tartalmazza. A párhuzamos tanári mesterképzésben akkor szerezhető meg a tanári oklevél, ha a hallgató a tanári záróvizsgát megelőzően ugyanabban vagy korábbi félévben sikeres záróvizsgát tett a diszciplináris mesterképzésében. A tanári oklevél nem adható ki hamarabb, mint a diszciplináris oklevél. A nyelvi feltételeket a hallgató a diszciplináris mesterképzésben teljesíti.
A párhuzamosan végezhető tanári mesterképzés mellékletei és dokumentumai:
- 1. sz. melléklet párhuzamos tanárképzés szaklista
- 2. sz. melléklet kreditháló 2 félév 60 kredit
- 3. sz. melléklet természettudomány-környezettan kreditháló 4 félév 120 kredit
- 4. sz. melléklet párhuzamos tanárképzés gyakorlatainak leírása
- 5. sz. melléklet (feltöltés alatt)
- Kérelem párhuzamosan végezhető tanárképzésre