Hírek

Tizenegy tagozatban több mint nyolcvan előadás hangzott el a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar Tudományos Diákköri Konferenciáján. A hallgatói tudományos megmérettetés a tudományos kíváncsiság, az önálló kutatómunka és az egyetemi tehetséggondozás jelentőségére irányítja rá a figyelmet.

Az Oroszlánváros legmodernebb egyetemén és a kenguruk földjén élő magyar közösségek körében is nagy sikert aratott a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar delegációja. Vargáné Nagy Anikó és Pálfi Sándor a játékpedagógia, a diaszpóra nyelvoktatása és a mesterséges intelligencia koragyermekkori alkalmazása terén mutatták be kutatási eredményeiket, megalapozva ezzel több jövőbeni távol-keleti tudományos együttműködést.

Bács Zoltán rektor a következő két hónapra, a pályáztatás időtartamára szóló megbízásokat adott át az elnököknek és rektorhelyetteseknek, valamint az új kancellárnak hétfőn a Rektori Tanácsteremben. Az eseményen a régi és az új rektori vezetés közösen tekintette át a következő időszak feladatait.

A gyógyszerészdiploma megszerzését követően megnyíló karrierlehetőségekről tájékoztatták cégek és a gyógyszerhatóság képviselői a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának végzős hallgatóit. A karriernapon kiderült, hogy a GYTK-n végzettek az alapkutatástól a gyógyszerfejlesztésig, a betegellátástól a logisztikai rendszerekig kiemelkedő eredményeket érnek el képzésüket követően.

Együttműködési megállapodást kötött a hazai gyógyszergyártókat képviselő Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége és a Debreceni Egyetem. A partnerség célja, hogy hosszú távon erősítse a hazai gyógyszeripar versenyképességét, a kutatás-fejlesztési kapacitások fejlesztését, valamint a természettudományos felsőoktatás támogatását – mindezt az egyetem és az iparág szoros, tartalmi együttműködésével.

Idén második alkalommal szervezett közös lengyel-magyar nemzetközi történész szimpóziumot a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Történelmi Intézete és a toruń-i Nicolaus Copernicus Egyetem Hadtörténeti Tanszéke Lengyelországban. Az angol nyelvű konferencia a modern kor történelmével foglalkozó szakemberek számára teremtett lehetőséget arra, hogy bemutassák kutatásaik legújabb eredményeit.

Lottó telitalálat, döntések és matematika – ezekről gondolkodott együtt hétszáz diák a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Kölcsey Központban tartott rendhagyó tanóráján. A népszerű Kalandozások a Természet- és Műszaki Tudományokban rendezvénysorozat legutóbbi alkalmán Keszthelyi Gabriella, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem adjunktusának Milyen színű a valószínű? című előadása mutatta meg a reál tantárgy és a világ jelenségei közti kapcsolatot.

Folytatódott a kuratóriumi látogatássorozat a Debreceni Egyetem szervezeti egységeinél, legutóbbi alkalommal a DE Szolnok Campus látta vendégül a fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány delegációját. A találkozó középpontjába a campuson elvégzett infrastrukturális fejlesztések, a képzésbővítési lehetőségek és az egyetemi karokkal való további együttműködések álltak.

Milyen gombák kedvelik a csernobili körülményeket; miként nyerte el jelenlegi formáját a debreceni református Kistemplom, és jól szerepeltek a Debreceni Egyetem hallgatói a Magyar Egyetemi-Főiskolai Tenisz Országos Bajnokságon. Egyebek mellett erről lehet olvasni az Egyetemi Élet című újság friss, áprilisi számában.

Több mint 50 madárfaj élőhelye ma már az egy évtizede a Debreceni Egyetem Böszörményi úti campusán kialakított madárbarát mintakert. A hallgatói kezdeményezésre, a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék szakmai segítségével létrehozott zöldövezet fokozatosan megújul és az egyetemi hallgatók, valamint dolgozók mellett a város óvodásai, általános és középiskolásai számára nyújt hiánypótló környezeti nevelési lehetőséget.